Grudzień 2017 roku to początek realizacji przez Nasz Ośrodek Rządowego Programu „Za Życiem”. Był to czas przygotowania sal, zakup pomocy dydaktycznych ale przeze wszystkim czas pozytywnych i ogromnych emocji związanych z realizacją nowego zdania.
Program zakładał, że SOSW będzie realizował zajęcia WOKRO do 2021 roku. W czasie tych 5 lat, zrealizowano 4590 godzin różnorodnych zajęć specjalistycznych i terapeutycznych. Dzieci – beneficjenci Programu, korzystały z pomocy: fizjoterapeutycznej, pedagogicznej, logopedycznej. Zajęcia prowadzone były przez specjalistów w zakresie:
-Logopedii,
-Neurologopedii.
-Rehabilitacji,
-Fizjoterapii,
-Terapii Integracji Sensorycznej,
-Terapii pedagogicznej ( oligofrenopedagogika, surdopedagogika, tyflopedagogika),
-Muzykoterapii.
Nasi Specjaliści podczas zajęć wykorzystywali nowoczesne pomoce dydaktyczne i stosowali metody terapeutyczne dostosowane do potrzeb dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz indywidualnych możliwości rozwojowych i edukacyjnych dzieci od 0 do 6 rż.
Zajęcia realizowane były w 5 salach wyposażonych w niezbędny sprzęt to terapii (Sala Doświadczania Świata, sala fizjoterapii i IS, sale logopedyczno -pedagogiczne ).
Dzieci i ich rodzice systematycznie korzystali z pomocy. Efektem pracy były:
• wzrost, zaufania i chęci współpracy z terapeutą ,
• rosnąca motywacja do proponowanych działań,
• stopniowe wyciszanie i ograniczanie zachowań trudnych u dzieci,
• wzrost kompetencji komunikacyjnych.
• rozwój umiejętności motorycznych w zakresie dużej i małej motoryki,
• poprawa funkcjonowania poznawczego, społecznego i emocjonalnego oraz umiejętności w zakresie samoobsługi i samodzielności dziecka.
Rodzice mieli możliwość na bieżąco, a także poprzez anonimowe ankiety zgłaszać uwagi i propozycje dotyczące realizacji programu. Realizowane były tematyczne szkolenia dla rodziców oraz zabawy integracyjne dla dzieci.
Realizację pozostałych godzin terapeutycznych, zaplanowanych szkoleń oraz zajęć integracyjnych, utrudniła sytuacja epidemiczna w kraju oraz związane z nią liczne ograniczenia w funkcjonowaniu placówek.