Przejdź do treści

Działanie….

Jednym z najważniejszych obszarów ujętych w Programie Kompleksowego Wsparcia dla Rodzin „Za życiem” jest wczesne wspomaganie rozwoju dziecka i jego rodziny. W ramach tego priorytetu przyjęto między innymi realizację zadania polegającego na utworzeniu wiodących ośrodków koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczych (WOKRO).

Kluczowe cele WOKRO zgodnie z Rozporządzeniem MEN z dnia 5 września 2017 r. :

1. Zapewnienie dziecku z niepełnosprawnością bądź zagrożonemu niepełnosprawnością dostępu do aktywnej pomocy ze strony państwa (oświaty – we współpracy ze służbą zdrowia i pomocą społeczną), a jego rodzicom – fachowej informacji dotyczącej ich dziecka oraz jego problemów rozwoj owych.

2. Skoordynowanie działań służących wykorzystaniu dostępnych usług.

3. Promowanie Programu i zapewnienie interdyscyplinarnego wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, umożliwiającego objęcie specjalistyczną opieką dziecka oraz jego rodziny.

Osobami, do których skierowano wsparcie, są dzieci w wieku od urodzenia do czasu podjęcia nauki w szkole oraz ich rodziny.

Do szczegółowych zadań wiodącego ośrodka koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczego (WOKRO), zwanego dalej „ośrodkiem”, należą:

1. Udzielanie rodzicom specjalistycznej informacji dotyczącej problemów rozwojowych dziecka.

2. Wskazywanie właściwych dla dziecka i jego rodziny form kompleksowej, specjalistycznej pomocy, w szczególności rehabilitacyjnej, terapeutycznej, fizjoterapeutycznej, psychologicznej, pedagogicznej i logopedycznej.

3. Wskazywanie jednostek udzielających specjalistycznej pomocy dzieciom.

4. Organizowanie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka na warunkach i w formach

określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 127 ust. 19 pkt. 1 Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe4.

5. Koordynowanie korzystania z usług specjalistów dostępnych na obszarze powiatu,

w tym:

a) zbieranie i upowszechnianie informacji o usługach i świadczących je specjalistach,

b) prowadzenie akcji informacyjnych,

c) monitorowanie działań związanych z udzielaniem pomocy dzieciom i ich rodzinom.

Wiodące ośrodki koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńcze (WOKRO) realizują  zadania wobec dzieci w wieku od urodzenia do rozpoczęcia nauki w szkole i rodzin z danego powiatu. Działania ośrodków są niezależne od wczesnego wspomagania rozwoju dziecka prowadzonego na podstawie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 sierpnia 2017 r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci.  Praca z rodziną dziecka z niepełnosprawnością oraz terapia dziecka powinna mieć charakter wieloprofilowy, kompleksowy i ciągły.